Trzy najważniejsze zabytki Darłowa

Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich, czyli najbardziej rozpoznawalna budowla Darłowa wybudowana nad Wieprzą powstała w II połowie XIV wieku dzięki Bogusławowi V.

Zbudowana na planie zbliżonym do kwadratu budowla, otoczona została 14-metrowym murem obronnym i przystosowana do obrony. Na przestrzeni XV i XVI wieku zamek podlegał licznym zmianom i rozbudowom. Pierwszy dokonał tego Eryk I Pomorski, który dobudował wschodnie skrzydło mieszkalne i otoczył zamek dodatkowym murem. Kolejni gospodarze prowadzili rozbudowy w kierunkach wschodnim i zachodnim, dobudowując skrzydła, pełniące nie tylko obronne funkcje, ale również powiększające przestrzeń życiową dworu książęcego.

W dalszym okresie zamek niszczał i dopiero w 1929 roku zapoczątkowano prace adaptacyjne, które miały przygotować budynek do pełnienia funkcji muzeum. Dokonano wówczas remontu i niewielkiej przebudowy. Dopiero po II Wojnie Światowej zdecydowano się generalnie wyremontować zamek.

W obecnym muzeum turyści mogą zobaczyć zabytki pomorskiej sztuki ludowej, drewniane rzeźby czy ekspozycje sztuki sakralnej. Jednak i sam zamek wygląda wspaniale i okazale. Z całą pewnością warto zwrócić uwagę na ten królewski kawałek dawnej historii.

Dodano: 2016-05-23 11:37:00
Poprzedni 1 / 3

Komentarze (0)
Dodaj komentarz