Szlaki spacerowe Darłowa i okolicy

Darłowo posiada kilka interesujących szlaków, które można przemierzać czerpiąc korzyści z nadmorskiego klimatu. W mieście można wypożyczyć kijki do Nordic Walking, czy rowery, gdy chce się wybrać w dłuższe trasy. Miejscowość oferuje kilka następujących możliwości:

  1. Koszaliński Szlak Nadmorski (czerwony) to odcinek międzynarodowego szlaku E-9. Prowadzi przez nadmorskie miejscowości od Dźwirzyna do Wicia. Przez gminę przebiega odcinek o długości około 30 km od Dąbkowic przez Dąbki, Bobolin, Żukowo Morskie, Darłówko aż do Wicia;
  2. Szlak Rezerwatów (niebieski),długi na 71 km prowadzi od Darłówka do Polanowa, a na jego trasie spotkać można pomniki przyrody. Przez gminę przebiega odcinek około 15 km od Darłówka przez Darłowo, Zakrzewko Dolne, Zielono i Kowalewice;
  3. Szlak Wiatraków (zielony) o długości 13 km rozpoczyna się w Darłowie z Zamku Książąt Pomorskich i przebiega przez Cisowo, wzdłuż południowego brzegu jeziora Kopań. Kończy się w miejscowości Wicie, gdzie łączy się z czerwonym Szlakiem Nadmorskim. Na trasie znajdują się zabytki, widoki na panoramę nadmorską czy największy w Polsce park elektrowni wiatrowych;
  4. Szlak Zabytków Średniowiecza (czarny) ma długość 104 km. Bardziej polecany jest rowerzystom. Przebiega przez: Darłowo, Dąbki, Dobiesław, Jeżyce, Słowino, Boleszewo, Krupy, Stary Jarosław, Kowalewice, Barzowice, Cisowo, Dąbki. Na tej trasie zobaczyć można: Zamek Książąt Pomorskich, średniowieczne kościoły, grodziska i zabytki budownictwa wiejskiego.

Osoby mające ochotę na nieco dalsze wycieczki, nie tylko piesze ale i rowerowe, mogą skorzystać też z takich możliwości jak:

  1. Pętla Szlakiem Cystersów (23 km) - Darłowo - Bobolin – Dąbki – Bukowo Morskie (Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z XIII/XIV wieku) – Pęciszewko – Rusko – Darłowo. Na trasie: Zamek Książąt Pomorskich, średniowieczne kościoły, zabytki budownictwa wiejskiego.
  2. Duża Pętla Nadmorska (37 km) - Darłówko – Wicie –Jarosławiec – Rusinowo – Barzowice – Drozdowo – Darłowo. Trasa wiedzie nową drogą tuż za wydmą, na wale przeciwpowodziowym, zaczynającą się od tzw. Patelni w Darłówku Wschodnim. Następnie biegnie w lasku nadmorskim, dalej przez mierzeję między morzem a jeziorem Kopań. Przejeżdża się również przez przekop – połączenie jeziora z morzem. Z drogi doskonale widać morze, wiatraki oraz jezioro. Szlak na odcinku z Darłówka Wsch. do Jarosławca jest zamknięty dla ruchu samochodowego, można więc bez obaw poruszać się po drodze i cieszyć otaczającymi widokami.
  3. Duża Pętla Wiatrakowa (39 km) - Darłowo – Cisowo – Drozdowo – Sulimice – Kowalewice – Stary Jarosław – Krupy – Darłowo. Rozpoczyna się w Darłowie z Zamku Książąt Pomorskich, przebiega przez Cisowo, wzdłuż południowego brzegu jeziora Kopań. Na trasie są zabytki i wspaniałe widoki. Na szlaku stoi też kościół z 1321 roku, wybudowany w stylu gotyckim, mieszczący się w Cisowie.
Dodano: 2015-11-05 08:35:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz