Rowerem po Darłowie i okolicy

Darłowo w swoich granicach kryje wiele ciekawych i wartych uwagi miejsc, które każdy wielbiciel rowerowych wycieczek powinien zobaczyć. A przecinające te tereny ścieżki rowerowe, skutecznie umożliwią przyjemne przemieszczanie się pomiędzy tymi punktami.


Miasto o ponad 700-letniej tradycji z mianem miasta królewskiego posiada zabytki, przy których warto się zatrzymać przemierzając tutejsze uliczki. Przemieszczając się ulicą Powstańców Warszawskich w centrum miasta, jadąc od kościoła św. Jerzego trafi się na Plac Kościuszki, gdzie znajduje się Pomnik Rybaka, przy którym można zrobić sobie zdjęcie. Tuż obok wybudowano ratusz miejski oraz piękny Kościół Mariacki z wieżą wysoką na 60 metrów, wewnątrz którego znajduje się Mauzoleum Pomorskie. Drugi koniec ul. Powstańców Warszawskich kończy wysoka murowana Brama Kamienna. Nieopodal placu wznosi się zaś niepowtarzalny Zamek Książąt Pomorskich, gdzie urodził się i władał Król Eryk I Pomorski – król Danii, Szwecji i Norwegii, zjednoczonych Unią Kalmarską. Jest to jedyny nadmorski, gotycki zamek w Polsce, wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu.

Ulicą Morską i Józefa Conrada, biegnącymi wzdłuż rzeki Wieprza, dojedzie się do północnej dzielnicy miejscowości - Darłówka, gdzie mnóstwo atrakcji przyciąga wielu turystów, a piaszczyste plaże zachęcają do słonecznych kąpieli. Na końcu tej ulicy, na wschodnim odpływie Wieprzy, stoi latarnia morska z ciekawą historią.

Darłowo oprócz swoich pięknych i unikalnych miejsc, oferuje także mnóstwo ścieżek i szlaków, dzięki którym turyści odnajdą ciekawe miejsca w okolicy. Przez Darłowo przebiegają bowiem cztery szlaki turystyczne:

  • Koszaliński Szlak Nadmorski (czerwony) prowadzi wzdłuż Bałtyku przez nadmorskie kąpieliska od Dźwirzyna do Wicia (102 km);
  • Szlak Rezerwatów (niebieski),długość 71,5 km, rozpoczyna się w Darłówku, a kończy w Polanowie;
  • Szlak Wiatraków (zielony),długość 13 km, rozpoczyna się w Darłowie spod Zamku Książąt Pomorskich, biegnie przez Cisowo, wzdłuż południowego brzegu jeziora Kopań. Kończy się w miejscowości Wicie, łącząc się z czerwonym Szlakiem Nadmorskim;
  • Szlak Zabytków Średniowiecza (czarny),długość 104 km. Polecany szczególnie dla rowerzystów i turystów zmotoryzowanych. Przebiega przez: Darłowo, Dąbki, Dobiesław, Jeżyce, Słowino, Boleszewo, Krupy, Stary Jarosław, Kowalewice, Barzowice, Cisowo, Dąbki. Również przez Darłowo przebiega Szlak Świętego Jakuba. Droga św. Jakuba to jeden z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych.

Przez Darłowo przechodzi także międzynarodowy szlak R-10. Setki kilometrów malowniczych szlaków z historycznymi obiektami i niezwykłymi walorami przyrodniczymi biegną wzdłuż brzegu Bałtyku prowadząc do obu granic Polski.

Dla bardziej wymagających i spragnionych nowych wrażeń, z Darłowa można popłynąć na oddaloną o 55 mil morskich duńską wyspę Bornholm. Tam czeka mnóstwo rowerowych ścieżek i wiele zabytków.

Jak widać, możliwości rowerowych wycieczek w Darłowie i okolicy jest naprawdę wiele. Jedynym ograniczeniem jest tylko czas, który jest jednocześnie zaletą, sprawiając, że chce się tu wracać częściej.

Dodano: 2016-05-23 10:49:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz