Najważniejsze informacje o Darłowie

DARŁOWO - Miasto w powiecie sławieńskim - 14 604 mieszkańców / 2008 r. Lokalizacja u ujścia Wieprzy i Grabowej do Morza Bałtyckiego stwarza dużą atrakcyjność tego miasta.

Pierwsze wzmianki o warowni blisko morza pochodzą z XI wieku. Mieszkańcy, poza tym, że umieli się bronić, to zajmowali się żeglarstwem, połowem ryb oraz tkactwem. W 1312 roku nadano prawa miejskie na wzór lubecki. W okresie panowania księcia wołogoskiego Bogusława V z dynastii Gryfitów, zięcia Kazimierza Wielkiego miasto zyskało duże znaczenie, a budowle z tego okresu do dzisiaj stoją w Darłowie. Kontakt z Hanzą również był bardzo owocny. Z tego miasta pochodził, urodzony w 1382 roku Eryk Pomorski - król Norwegii, Danii oraz Szwecji. Po detronizacji, wrócił do Darłowa i tu został pochowany. Okres II wojny światowej to czas nie do końca wyjaśniony. Jednym z najciekawszych epizodów z tej wojny, były największe działa w historii - Dora - Gustav. W czasie kilku wizytacji w ośrodku badawczym przebywał Adolf Hitler. Cały średniowieczny układ urbanistyczny Starego Miasta, można uznać za wyjątkowo cenny zabytek.

6 NAJWAŻNIEJSZYCH ATRAKCJI:

  1. ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH - Jedyny na terenie Polski, gotycki zamek nadmorski. Początek budowy zamku to czasy rządów księcia wołogoskiego Bogusława V z dynastii Gryfitów, zięcia Kazimierza Wielkiego. Wielkim znaczeniem były już wówczas kontakty z Hanzą, dzięki którym miasto znacznie się wzbogaciło. Kolejne przebudowy pozostawiły budowlę na planie zbliżonym do kwadratu z wieżą wysokości 24 metrów. Ostatnim obcym właścicielem, był król Fryderyk IX Glücksburg, po ustaleniu granic, w 1949 roku musiał oddać zamek Polsce. Jego córka Królowa Duńska Małgorzata II Glücksburg dopiero w 2001 roku zakończyła ubiegania o zamek. Obecnie zamek jest muzeum pod bezpośrednią opieką prezydenta RP.
  2. KOŚCIÓŁ MARIACKI - Biskup kamieński Konrad za pośrednictwem braci Święców zbudował w 1321 roku kościół NMP Wniebowziętej. Jeszcze w XIV wieku dobudowano wieżę kościelną, a następnie zakrystie oraz kaplice boczne. Przez pewien czas, świątynia była własnością protestantów. Od 1974 roku prowadzono prace mające na celu przywróceniu gotyckich detali we wnętrzu świątyni. W okresie powojennym zmieniono patrona świątyni, na pw. Matki Bożej Częstochowskiej oraz umieszczono wówczas w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Obecnie jest to świątynia rzymskokatolicka, a gospodarzami są franciszkanie z Gdańska.
  3. KAPLICA ŚWIĘTEJ GERTRUDY - Bardzo oryginalna budowla z XV wieku. Pierwsza wzmianka o tej świątyni pochodzi z 1497 roku i związana jest z powodzią w Darłowie. Budowla jest niemal rotundą, bo zbudowana na sześciokątnym planie, z dwunastokątnym niższym obejściem, o bokach na przemian dłuższych i krótszych. Wokół świątyni schodkowe skarpy. Dach pokryty gontem, dwunastospadowy w swojej środkowej części jest zwieńczona wieżyczką z bardzo wysokim ostrosłupowym hełmem, zakończonym kulą, krzyżem i kogutem. Jest to jedyny przykład skandynawskiej gotyckiej sztuki sakralnej w Polsce. Przypuszcza się, że Król Eryk udając się w 1424 roku na wyprawę do Ziemi Świętej, nakazał wybudować świątynię, będącą w przyszłości jego miejscem spoczynku.
  4. PARK WODNY JAN - Jest to jedyny na naszym Wybrzeżu Bałtyckim kompleks Rekreacyjno-Basenowy z morską wodą. Wybór atrakcji wodnych jest imponujący. Baseny: sportowy, rekreacyjny duzy, rekreacyjny mały, dla dzieci, Dzika rzeka, Dwie zjeżdżalnie, dwie ślizgawki wewnętrzne. Aby każdy, był zadowolony jest również kompleks nowoczesnych saun fińskich i tureckich, jacuzzi i gabinety odnowy biologicznej. Osoba głodna będzie zadowolona z barku mokrego lub suchego. Dodatkowymi atrakcjami w Parku Wodnym są: nowoczesna kręgielnia i solaria, opalające przez cały rok. Osoby niepływające, z łatwością nauczą się pływać pod okiem fachowców.
  5. DZIAŁO "DORA" - Niemieckie działo kolejowe kalibru 802 mm, było największym, jakie kiedykolwiek wykonano. Budowane, aby niszczyć umocnienia Linii Maginota, gotowe było jednak dopiero w 1942 roku. Chrzest bojowy i jedyną akcje wykonano pod Sewastopolem, gdzie pocisk przebił 10 metrową warstwę ziemi i strop z żelbetu, po czym eksplodował w podziemnym składzie amunicji. Aby po transporcie rozłożyć działo, niezbędne było 14 dni oraz ok. 1400 osób, a także pułk artylerii przeciwlotniczej. W kwietniu 1945 roku w okolicy Chemnitz odnaleziono pozostałości po zniszczonym dziale. W Darłowie znajdował sie poligon na którym wiele miesięcy, a może nawet lat testowano te niezwykłe działa.
  6. STADNINA KONI RANCZO MUSTAFA - Niedaleko Darłowa w Bobolinie, znajduje się stadnina koni - Ranczo Mustafa. Konie są przystosowane do każdej rekreacji. Istnieje możliwość jazdy pod siodło, w zaprzegu, nauka jazdy konnej, jazda konna w terenie. Dzieciom najczęściej wiele radości daje kontakt ze źrebakami i kucykami. Zabawy dzieci ze źrebakami i kucykami często trwają wiele godzin. W stadninie znajduje się również pensjonat dla koni. Dla wszystkich mających romantyczną naturę, polecam przygodę z wieczorną przejażdżką po zachodzie słońca. Piękna okolica nad morzem, wspaniałe konie i komfortowe pokoje to właśnie Ranczo Mustafa.
Dodano: 2016-06-20
Komentarze (0)
Dodaj komentarz