Kościół św. Stanisława Kostki w Cisowie

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Kościół św. Stanisława Kostki w Cisowie to świątynia filialna parafii św. Gertrudy w Darłowie. To gotycki kościół jednonawowy z wydzielonym trójbocznym prezbiterium, wzniesiony z cegły na kamiennej podmurówce.

Wyróżnia się wyjątkowo masywną, wysoką wieżą - podobno służyła żeglarzom jako punkt orientacyjny na morzu. Na listę zabytków architektury sakralnej przybytek trafił w maju 1955 roku. Czyli ponad 600 lat po zbudowaniu, gdyż ukończenie kościoła św. Stanisława Kostki datuje się na rok 1321. Pierwsze prace zaczęły się jednak jeszcze pod koniec XIII wieku, najprawdopodobniej z inicjatywy cystersów.

Pierwsza poważna modernizacja miała miejsce w XV stuleciu, druga w XVIw., kolejna - w latach ‘60 wieku XIX. Wewnątrz zachowało się kilka cennych przedmiotów z różnych epok. Z XIVw. pochodzi kropielnica, zapewne wykonana przez “szarych mnichów” z zakonu. Emporę dla chóru i znaczną część kościelnych ław wykonano w renesansie. Barokową modłę prezentują z kolei ambona i ołtarz główny. Na podłodze w zakrystii pozostała płyta nagrobna z 1739 r. - pod herbem wymieniono nazwiska Barbary Scheinmannin i pastora Johannesa Schlutiusa.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja